Irish Setters UK & Ireland   
__________________________________________________________________________________

      LKA Championship Show      
12th December 2009

Best Of Breed

Sh Ch & Ir Sh Ch Northamber Just Cause For Glenavna  

Dog CC

Sh Ch Ir Sh Ch Northamber Just Cause For Glenavna Mrs C Mclarnon

Res Dog CC

Loskeran Jitterbug Sh.CM Mrs J A Buchan

Bitch CC

Sh Ch Caskeys Happy Hour JW Mr & Mrs & Miss R Heron

Res Bitch CC

Outfoxed By Kerryfair Mr & Mrs &  Miss Chorley-Newton

Best Puppy

Suteresett Wispa at Juldeane Mr & Mrs  L W Weller

Judges

Mrs Lynne MacAulay  



Dog CC & BOB Sh Ch Ir Sh Ch Northamber Just Cause For Glenavna (L)
Bitch CC Sh Ch Caskeys Happy Hour JW (R)


Bitch CC Sh Ch Caskeys Happy Hour JW (L)
Res Bitch CC Outfoxed By Kerryfair (R)


Dog CC Sh Ch Ir Sh Ch Northamber Just Cause For Glenavna (R)
Res Dog CC Loskeran Jitterbug Sh CM (L)


Best Puppy Suteresett Wispa at Juldeane
 

Minor Puppy Dog (10 Ent, Abs: 1)
1st: Harvancourt Harlem At Jacingail NAF (PULLEN, Mr K E & ATKIN Miss J)
2nd: Suteresett Milky Way With Scarletti (GISBY, Mr T & GISBY, Miss G & PIKE Mrs R)
3rd:  Suteresett Royal Ripple With Balbriggan (CUDDY Mr & Mrs J V)
Res: Harreds Of Knightsbridge (HALL Mr P)
VHC: Deaconara Blue Adagio At Lymish (WOOD Mrs A )
_______________________________________________________________________________
Puppy Dog (15 Ent, Abs: 2)
1st:  Glenavna Journey South ( MCLARNON Mrs C)
2nd:  Anlory Goldfinger (WIGFULL, Dr S & HARTLEY Mr R)
3rd:  Avacet Snow Drift (HOGARTH Mrs P)
Res: Suteresett Milky Way With Scarletti (GISBY, Mr T & GISBY, Miss G & PIKE Mrs R
VHC:  Suteresett Royal Ripple With Balbriggan (CUDDY Mr & Mrs J V)
_______________________________________________________________________________
Junior Dog (11 Ent, Abs: 3)
1st: Amblin Affiniti (GRINHAM Mr E P Miss S J )
2nd:  Caskeys Starchaser (LAKE, Mrs B & HERON Mrs C)
3rd:   Brinara Back For Good (PULLEN Mr G & Mrs C)
Res: Cataluna Pole Position (RORKE Mrs J C)
VHC:  Danaway C'est Si Bon (LORRIMER Mrs J M)
_______________________________________________________________________________
Yearling Dog (13 Ent, Abs: 2)
1st:  Copper's Undercover At Lynwood JW (MUGFORD Mr R C & Mrs J)
2nd: Hunnicote Heatherman (JONES Mr & Mrs H G)
3rd:  Loskeran Dream Maker (BUCHAN Mrs J A)
Res:  Bridgella's Northern Lights (WITHEY B & M)
VHC:  Mantafield Red Devil For Saffronlyn (BAKER, Mr A & BREHENY Miss L)
_______________________________________________________________________________
Graduate Dog (14 Ent, Abs: 2)
1st:  Caskeys Hazard (BROWN Miss D K)
2nd: Scarletti Razzle Dazzle at Derryveagh (BALDRY Mr & Mrs J E)
3rd: Gwendariff Mr Noticeme JW (CROSSWELL Mrs H & Mr C H G)
Res:  Barnellin Morris Dancer (PENNY Mrs S. D. L)
VHC:  Amberwave Franke (PICKERILL, Miss D L & PICKERILL Mr M S)
_______________________________________________________________________________
Post Graduate Dog (18 Ent, Abs: 1)
1st:  Margretwoods Copy Cat (WHITTINGTON Mrs W & Miss K)
2nd:  Caskeys Hazard (BROWN Miss D K)
3rd:  Anlory Bonarda JW (NAYLOR, Mr N & MORRISON Miss J)
Res: Scarletti Wacky Races By Suteresett (GISBY Mrs T)
VHC:  Amberwave Breezer (POWIS Mr & Mrs J P)
_______________________________________________________________________________
Limit Dog (17 Ent,  Abs: 5)
1st:  Loskeran Jitterbug Sh.CM (BUCHAN Mrs J A)
2nd: Shanoah Jump To It (PULLEN, Mr K E & ATKIN Miss J)
3rd:  Riverbrue Dionysus JW (CROCKER, Mr B A & HAMMICK Miss N T E)
Res:  Gwendariff Rockin Robin JW (EDWARDS Mrs S E)
VHC: Scotselaw Detroit Spinner Bi Thendara (MILLIGAN-BOTT, Mrs D & BOTT Mr J N)
_______________________________________________________________________________
Open Dog (8 Ent, Abs: 2)
1st:  Sh Ch Ir Sh Ch Northamber Just Cause For Glenavna (MCLARNON Mrs C)
2nd: Mesdames Caskeys Checkmate ( LAKE & HERON)
3rd: Sh Ch Reddins Pause At Magiconkers (SMITH Mr & Mrs J)
Res:  Sh Ch Caspians Disraeli JW Sh.CM (WILLETT Mrs J & Mr B)
VHC:  Cataluna Captivatione To Zakhan (RORKE Mrs J C)
_______________________________________________________________________________
Minor Puppy Bitch (15 Ent, Abs: 4)
1st: Suteresett Wispa at Juldeane (WELLER Mr L W & Mrs J)
2nd: Suteresett Black Magic (GISBY Mrs T & Miss G)
3rd:  Kirkavagh Escena (DURANT Mr C G & Mrs C)
Res: Deaconara Blue Sonata ( MORGAN Mr R D & Mrs P R)
VHC: Shenanagin Stardrift at Glennara (HALL Mrs K A)
_______________________________________________________________________________
Puppy Bitch (13 Ent, Abs: 4)
1st:  Gwendariff Whata Showgirl (HYSLOP, Mrs G & RITCHIE Miss D)
2nd:  Avacet Snowbird (ELKINS Mrs M A)
3rd:  Fernstart Lovesong (BOX Miss R)
Res:  Corriebran Rare Ruby (GRIFFIN Mr & Mrs T )
VHC:  Suteresett Black Magic (GISBY Mrs T & Miss G)
_______________________________________________________________________________
Junior Bitch (18 Ent, Abs: 3)
1st: Millcroft Ballad Of The Moon (WALSH Miss J)
2nd:  Gracewood Shannon (DOUTHWAITE, Miss A & WHARFE Miss S)
3rd:  Lanstara Lollipop (BLACKSHAW Mrs V)
Res:  Reddins Lydia At Glenlaine (GRATTON Mr A P & Mrs E C)
VHC: Danaway Dominique (LORRIMER Mrs J M)
_______________________________________________________________________________
Yearling Bitch  (12 Ent, Abs: 0)
1st:  Balintyne Lucky Charm For Gracewood (DOUTHWAITE, Miss A & WHARFE Miss S)
2nd:  Withersdale Amaryllis (KAVANAGH, Ms M & BOTT Mr R P)
3rd:  Trebeurden Temptress (MIDDLETON Mrs C)
Res: Anlory Carmenere JW (NAYLOR, Mr N & MORRISON Miss J)
VHC:  Reddins Lydia At Glenlaine (GRATTON Mr A P & Mrs E C)
_______________________________________________________________________________
Graduate Bitch (21 Ent, Abs: 5)
1st:  Lynwood Kissed By An Angel At Sandstream JW (WATERTON Miss S)
2nd:  Covarney Coco JW (MORTIMER, Miss H & CONDRON Mr & Mrs G)
3rd:  Glenlaine Wedding Vows (WHEELDON Mr C)
Res:  Shaytell Joleene (ROUT Mr & Mrs R D)
VHC: Scarletti Fifi Flowertot (PIKE Mrs R J)
_______________________________________________________________________________
Post Graduate Bitch (20 Ent, Abs: 2)
1st:  Bambarella Love Story (ANDREWS Mrs A S)
2nd: Strathmead India Hicks (NAPTHINE, Mr K & FRAMPTON Mrs J)
3rd:  Scotselaw Memphsis Belle At Covarney (CONDRON Mr & Mrs G)
Res:  Glenlaine Wedding Vows (WHEELDON Mr C)
VHC:  Amblin Acquiesence (MITCHELL Mrs P)
_______________________________________________________________________________
Limit Bitch (21 Ent, Abs: 2)
1st:  Outfoxed By Kerryfair (CHORLEY-NEWTON, Mrs S E & CHORLEY Miss K)
2nd: Bambarella Freedom (WELLER Mr D R & Mrs M)
3rd:  Riqitta Shillelagh Gold At Wishingtree (WADDELL Mr & Mrs C N)
Res:  Covarney Miss B'havin (CONDRON, Mr & Mrs G & MORTIMER Miss H)
VHC:  Shandwick Irresistable At Tifosi (BROWN Mr & Mrs S G)
_______________________________________________________________________________
Open Bitch  (13 Ent, Abs: 4)
1st: Sh Ch Caskeys Happy Hour JW ( HERON Mr, Mrs & Miss)
2nd: Sh Ch Braidmount Geisha Girl (HUNTER, Ms M & BROWN Mr W)
3rd:  Lynwood Strands Of Silk At Sandstream JW Sh.CM ( WATERTON Miss S)
Res:  Brabrook Marbela (EVANS Mrs B C & Mr S J)
VHC: Dutch Lux Hun Ch Vicary's Fancyface (HILL-DECOSTER Mrs Y)


BACK              2008    2007   2006   2005