Midland Counties Championship Show
 25th October 2009

Best Of Breed Ir Sh Rohanmor My Blue Heaven SH CM
 
Gundog Group 1 & Res Best In Show
 
Dog CC RIVERBRUE DIONYSUS JW Mr B Crocker & Miss N & Hammick
Res Dog CC GWENDARIFF ROCKIN ROBIN JW Mrs S Edwards
Bitch CC IR SH CH ROHANMOR MY BLUE HEAVEN SH CM Miss C Loughlin
Res Bitch CC BRABROOK FANTASY BELIEVER WITH RIVERBRUE Mr B Crocker & Miss N & Hammick
Judge Mrs C Schofield  


Bitch CC & BOB Ir Sh Ch Rohanmor My Blue Heaven
Gundog Group 1 & Reserve Best In Show
Group Judge: Marion Sweeney


Dog CC Riverbrue Dionysus JW  
 

MINOR PUPPY - Dog (Ent: 7 Abs: 1)
1st SUTERESETT MILKYWAY WITH SCARLETTI (MRS T & MISS G, MRS R GISBY & PIKE)
2nd RIVERBRUE ZEUS (MRS M STUBBS)
3rd AVACET SNOWDRIFT (MRS PA HOGARTH)
Res DEEVONVILLE SAN RAFAEL (MRS D G HEPPELL)
VHC RAPPATTY JACK THE LAD (MRS P LUTO)
_________________________________________________________________________________________________
PUPPY - Dog (Ent: 7 Abs: 1)
1st REDDINS FORAGER (MR & MRS M JARY)
2nd BRINARA BACK FOR GOOD (MR G & MRS C PULLEN)
3rd DEEVONVILLE SAN RAFAEL (MRS D G HEPPELL)
Res REDDINS FALCON (MRS S C & MR S A WOOD)
VHC RAPPATTY JACK THE LAD (MRS P LUTO)
_________________________________________________________________________________________________
JUNIOR - Dog (Ent: 11 Abs: 1)
1st HIGHCLARE KNIGHTS TAIL (MISS TULLY)
2nd FEYLINCI BEACHCOMBER AT ORSTONE (MR P F & MRS J KNIVETON)
3rd DENEIL BREAKFAST IN BED (MRS J WALTERS)
Res SEVERNVALE HIGH TIDE VIA BRENRUE (MRS V KING)
VHC COPPERSHELL CAZANOVAH (MR P R & MRS S & MS S R GLITHERO & PHILO)
_________________________________________________________________________________________________
YEARLING - Dog (Ent: 11 Abs: 2)
1st GWENDARIFF MR DONTGOPASTME VIA BAIBREEZE JW (MRS D ABBOTT)
2nd GWENDARIFF POP THE QUESTION JW (HOLLEY & CHENEY)
3rd JUBLIANA MURPHY MIDNIGHT STAR (MR I G & MRS A J HARVEY)
Res RIQITTA AUTHENTIC (MISS T GARDNER)
VHC SEVERNVALE HIGH TIDE VIA BRENRUE (MRS V KING)
_________________________________________________________________________________________________
GRADUATE - Dog (Ent: 14 Abs: 3)
1st GWENDARIFF POP THE QUESTION JW (MESDAMES J E & A M HOLLEY & CHENEY)
2nd BARDONHILL GRINNING BEAR (MRS M BOTT)
3rd AMBERWAVE FRANKE (MISS D L & MR M S PICKERILL)
Res RUBRATINNEH MEDICINE MAN (MRS D & MR T CAYTON-LEE & LEE)
VHC KERRIMERE JUST RUMOURS (MR & MRS C H CARTER)
_________________________________________________________________________________________________
POST GRADUATE - Dog (Ent: 19 Abs: 2)
1st BRINARA MORRIS TRAVELLER (MRS M WATKINS)
2nd RIVERBRUE XANTHUS BY ASTRAZONE JW (MRS C G MYERS)
3rd BAIBREEZE FRED ASTAIRE (MR & MRS M JARY)
Res CATALUNA WAYWARD WIND (MRS R E A ROSE-HAY)
VHC AMBERWAVE BREEZER (MR & MRS J P POWIS)
_________________________________________________________________________________________________
LIMIT - Dog (Ent: 17 Abs: 1)
1st RIVERBRUE DIONYSUS JW (MR B A & MISS N T E CROCKER & HAMMICK)
2nd GWENDARIFF ROCKIN ROBIN JW (MRS S E EDWARDS)
3rd SCOTSLAW DETROIT SPINNER BY THENDARA (D & J MILLIGAN-BOTT & BOTT)
Res LOSKERAN JITTERBUG SHCM (MRS J A BUCHAN)
VHC KESPAS INFRARED JW (MR K & MRS P STOCKTON)
_________________________________________________________________________________________________
OPEN - Dog (Ent: 5 Abs: 2)
1st SH CH EMBER GENE SIMMONS SINGS QUENSHA (IMP) (MR R P & MRS A H BOTT & MORGAN)
2nd CATALUNA REGENCY RAKE (MRS R E A, MS M, MR F ROSE-HAY, QUINN & MCNAMARA)
3rd SH CH ERINADE STARWARS JW (MISS W & MR A HOLEHAN & NORTH)
Res ----  
VHC ----  
_________________________________________________________________________________________________
MINOR PUPPY - Bitch (Ent: 12 Abs: 1)
1st KETTLEHILLS STAR PERFORMER (MR B & MRS M BEATON)
2nd DEEVONVILLE SANTA LUCIA (MRS D G HEPPELL)
3rd ANLORY PUSSY GALORE (MRS D ABBOTT)
Res SUTERESETT BLACK MAGIC (MRS T & MISS G GISBY)
VHC ANLORY ZAFIRA (MISS K WILLIAMSON)
_________________________________________________________________________________________________
PUPPY - Bitch (Ent: 10 Abs: 4)
1st GWENDARIFF WHATA WYNJILL (MRS HOLLEY)
2nd THENDARA VANILLA ICE (D & J MILLIGAN-BOTT & BOTT)
3rd DEEVONVILLE SANTA LUCIA (MRS D G HEPPELL)
Res GRACEWOOD IRISH SEA (MISS A M & MISS S M DOUTHWAITE & WHARFE)
VHC GWENDARIFF WHATA SHOWGIRL (MRS G & MISS D HYSLOP & RITCHIE)
_________________________________________________________________________________________________
JUNIOR - Bitch (Ent: 14 Abs: 4)
1st SEVERNVALE HIGH CLASS BABE (MRS W M PRICE)
2nd CATALUNA PRECIOUS P (MRS R & MISS L ROSE-HAY & ARGARD)
3rd TATTERSLEE LEGENDAIRE (MS J REED)
Res REDDINS LYDIA AT GLENLAINE (MR A P & MRS E C GRATTON)
VHC RIVERMAN LUSH LASHES FROM SHELINDAIR (MS B WILLDRIDGE)
_________________________________________________________________________________________________
YEARLING - Bitch (Ent: 13 Abs: 5)
1st LYNWOOD KISSED BY AN ANGEL AT SANDSTREAM JW (MISS S WATERTON)
2nd SEVERNVALE HIGH CLASS BABE (MRS W M PRICE)
3rd LYNWOOD STARTED WITH A KISS JW (MR R C & MRS J P MUGFORD)
Res BRABROOK STAR REFLECTION (MR A J & MRS B A DRINKWATER)
VHC WITHERSDALE AMARYLLIS (MS M & MRS R P KAVANAGH & BOTT)
_________________________________________________________________________________________________
GRADUATE - Bitch (Ent: 13 Abs: 5)
1st GWENDARIFF MISS WHIPLASH JW (MR F R & MRS A M MEADOWS)
2nd CATALUNA MY LADY ARABELLA (MRS D G HEPPELL)
3rd RUBRATINNEH POCAHONTAS (MRS D & MR T CAYTON-LEE & LEE)
Res AMBERWAVE FRECKLES JW (MR & MRS J P POWIS)
VHC SCARLETTI FIFI FLOWERTOT (MRS R J PIKE)
_________________________________________________________________________________________________
POST GRADUATE - Bitch (Ent: 16 Abs: 3)
1st WICKENBERRY GAZELLE (MRS J HENDERSON)
2nd BALBRIGGAN ACE OF HEARTS BY SUTERESETT (MRS T GISBY)
3rd CATALUNA MY LADY ARABELLA (MRS D G HEPPELL)
Res AMBERWAVE BLUSH (MR & MRS J P POWIS)
VHC LAUMIDORN SHEILA (MR M, MRS D & MISS L, D CARR)
_________________________________________________________________________________________________
LIMIT - Bitch (Ent: 19 Abs: 2)
1st BRABROOK FANTASY BELIEVER WITH RIVERBRUE (MR B A & MISS N T E CROCKER & HAMMICK)
2nd COVARNEY MISS'B' HAVIN (MR G & MRS K & MISS H CONDRON & MORTIMER)
3rd COPPERS CHAMPAGNE BUBBLE AT AOIBHEANNE IMP SWE JW (MISS E CIECHONSKA)
Res BRINARA WINTER CHERRY JW (MRS B & MRS L BERRY & MORRIS)
VHC LYNWOOD FOLLOW YOUR DREAMS JW (MR R C & MRS J P MUGFORD)
_________________________________________________________________________________________________
OPEN - Bitch (Ent: 10 Abs: 4)
1st IR SH CH ROHANMOR MY BLUE HEAVEN SH CM (MISS C M LOUGHLIN)
2nd LYNWOOD STRANDS OF SILK AT SANDSTREAM JW SHCM (MISS S WATERTON)
3rd TATTERSLEE SUNFLOWER (MS J REED)
Res POLMENNOR FOR PLEASURE (MRS A R ROBERTS)
VHC BRABROOK MARBELA (MRS B C & MR S J EVANS)

BACK   2008