Crufts Dog Show 2019

CLICK HERE FOR -   BITCH CLASS RESULTS  -  PHOTOS

Class

MINOR PUPPY DOG (3 ENTRIES, 1 ABSENT)

1st:

GRAYRIGGE MYSTRAL WIND WITH ALANASETT (DAVIS)

2nd:

BLUESPRINGS PICTURE THIS (WILLIAMSON)

3rd:

---

Res:

---

VHC:

---

 

 

Class:

PUPPY  DOG (10  ENTRIES,  0 ABSENT)

1st:

GWENDARIFF UCAN'TMISSME BONHOMIE (EDWARDS)

2nd:

GWENDARIFF I'M FOOL PROOF (RICHARDSON)

3rd:

FORFARIAN BANG TIDY (STURROCK)

Res:

COVARNEY MOSCHINO (CONDRON)

VHC:

GLIMMER NOBLESSE CITIZEN KANE OF BLAYSDELL (IMP SLO) (GARDINER)

 

 

Class:

JUNIOR DOG (9  ENTRIES,  2 ABSENT)

1st:

THENDARA MARSHMELLO (PYM, BOTT & MILLIGAN-BOTT)

   

2nd:

DANWISH ON HIGH (AI) (GARDNER)

3rd:

QUENSHA BACK TO BASICS (BOTT, ALLEN & MORGAN)

Res:

BRAIDMOUNT COME TO ME (TYE)

VHC:

BRABROOK RED BUTTONS OF DAZYCUTTER (TURNER)

 

 

Class:

YEARLING DOG (20  ENTRIES,  1 ABSENT)

1st:

ANLORY DUNCAN JW (NAYLOR & MORRISON)

2nd:

OAKDENE QUE DU BONHEUR (BEL)  (LAUWERS, MILLIGAN-BOTT, & BOTT)

3rd:

DANAWAY DESERT SONG (BAILEY)

Res:

WYNJILL SNAP DRAGON (HOLLEY)

VHC:

RIVERBRUE GALLIANO FIZZ TO CLONAGEERA JW (RUTHERFORD JUDGE CROCKER)

 

 

Class:

UNDER GRADUATE DOG  (13  ENTRIES,  2 ABSENT)

1st:

LYNWOOD LOVE POTION FOR HAVERLEY (DUFRAT)

2nd:

GLENLAINE SAMUEL WHISKERS (MARKHAM)

3rd:

STARATLANTA SHANKLY'S FIRE (TUPPER & ROSIE)

Res:

COVARNEY LIL'TIPPLE AT JACINGAIL (PULLEN & ATKIN)

VHC:

BRABROOK MASTERPIECE AT FIREFALL (SAVAGE)

 

 

Class:

GRADUATE DOG  (13 ENTRIES,  0 ABSENT)

1st:

WYNJILL WINNER TAKES ALL (HOLLEY)

2nd:

COVARNEY EVERYONE KNOWS (HUTCHINGS)

3rd:

GWENDARIFF HERE I COME (DEWAR)

Res:

GWENDARIFF GONNA GO FOR GOLD AT GLENNLOKHEN (MCNEIL & BOYD-MCNEIL)

VHC:

GWENDARIFF PINK FLOYD (JONES)

 

 

Class:

POST GRADUATE DOG  (19 ENTRIES,  0 ABSENT)

1st:

ANLORY AIDAN JW (GREENAN)

2nd:

GWENDARIFF I'M COMIN OUT JW (MUIR & O'CONNOR)

3rd:

GWENDARIFF D'YA FANCY A FLING WITH COVARNEY (CONDRON)

Res:

KERRIMERE INDISCREET (SHARMAN & JENNINGS-SHARMAN)

VHC:

SANDSTREAM JUST A BREEZE WITH RALPHSKI(HOSKINS)

 

 

Class:

MID LIMIT DOG  (14 ENTRIES, 2 ABSENT)

1st:

VICARY'S PART TIME LOVER BELG J CH (BEL) (HILL-DECOSTER)

2nd:

PAWSWORD PRAIRIE WIND WITH ALANASETT JW (DAVIS)

3rd:

ANLORY KELTIC BLUE SKY JW (NAYLOR & MORRISON)

Res:

COVARNEY FLAPJACK (CONDRON, PULLEN & ATKIN)

VHC:

DEEVONVILLE SANTANA SHCM (HEPPELL)

 

 

Class:

LIMIT DOG  (18 ENTRIES, 3 ABSENT)

1st:

GWENDARIFF PS I LOVE YOU BONHOMIE JW (EDWARDS)

2nd:

NUCKY OF MCBIRDY LUXJCH, BENELUX JW (MILLIGAN-BOTT, BOTT & LAUWERS)

3rd:

RIVERBRUE ALTISSIMO AT AOIBHEANNE JW (CIECHONSKA)

Res:

CASKEYS MISCHIEF OF STYLERSETTS JW (MACAULAY)

VHC:

COVARNEY MACAROON SH CM (CONDRON & NEEDS)

 

 

Class:

Open DOG  (20 ENTRIES, 3 ABSENT)

1st:

SH CH THENDARA COMMITMENT JW (MILLIGAN-BOTT & BOTT)

2nd:

SH CH/IR SH CH GWENDARIFF WHIPPERSNAPPER JW CW'15 (STEWART & RITCHIE-SMITH)

3rd:

INT/MULTI CH PARIS MATCH THENDARA JW (MILLIGAN-BOTT, BOTT & LAUWERS)

Res:

SH CH GWENDARIFF UNKNOWN SOLDIER JW (LONGBOTTOM & STEWART-RITCHIE)

VHC:

SH CH RIVERWOOD KAZATCHOK WITH PORSCHET JW (IMP BEL)  (TUITE)

 

 

Class:

VETERAN DOG  (14 ENTRIES,  1 ABSENT)

1st:

PL CH CORDARRAGH PICASSO PL JR CH CR JR CH (JANIK)

2nd:

CAISPERN LORENZO WITH SHUSHANA JW SH CM (COHEN)

3rd:

SH CH HARVANCOURT HARLEM AT JACINGAIL (PULLEN & ATKIN)

Res:

C I E/CZ/MKU CH ABANDINUS ELIMAR DOUBRAVA  (SVOBODOVA & SVOBODA)

VHC:

RUBRATINNEH RED CLIFF (MARKHAM)

 

 

Class:

 SPECIAL WORKING GUNDOG ( 2 ENTRIES, 0 ABSENT)

1st:

INT CH/MULTI CH I'M CJ SZMARAGD MADRA RUA  (ZIELINSKA)

2nd:

EARNEST ENTHUSIAST EVERDENE  (VIKTORIKOVA)

3rd:

---

Res:

---

VHC:

---

 

 

Class:

GOOD CITIZEN DOG SCHEME  (13 ENTRIES, 0 ABSENT)

1st:

SANDSTREAM JUST A BREEZE WITH RALPHSKI (HOSKINS)

2nd:

DEEVONVILLE SANTANA SH CM (HEPPELL)

3rd:

STARATLANTA ELLIOTT SH CM (TUPPER & ROSIE)

Res:

TREDURA VAL VERDI (CHILDS)

VHC:

FORFARIAN'S HIDDEN SECRET WITH RIONORE (RANDLE)

 

 

BACK TO HOMEPAGE    


              


© Copyright 2019  |   All Rights Reserved   |  Irish Setters UK & Ireland