SCRIPT TYPE="text/javascript">


Crufts Championship Show
13th March 2022

A New Show Champion, Best of Breed   & Gundog Group 2


Bitch CC & BOB *** Sh Ch Gwendariff Come Fly with Me (Diane Stewart- Ritchie)
*** Show Champion subject to KC Confirmation


Gundog Group 2

Bitch CC & BOB *** Sh Ch Gwendariff Come Fly with Me (Diane Stewart- Ritchie) (L)

Dog CC Sh Ch Riverbrue Alchemist Amidst Kespas JW (Pat & Ken Stockton) (R)

Bitch Judge: Dr Ron James - Dog Judge: Mrs Sandra Christian

*** The Dog Judge did not make herself availabe for Photographs ***


Res Bitch CC Sh Ch Teleri Indian Summer (ai) JW (Paddy Catling)

Judge: Dr Ron James

 


Res Dog CC
Riverbrue Morning Glory (Blake Crocker &  Claire Lewis)

 

Best Puppy Riverbrue Snoozeulose (ai) (Blake Crocker)

 


Best Veteran Lochlorien True Detective Is Andley (Cheryl & George Stevenson)

 

*** The Dog Judge was not availabe for Photographs ***

 

From Left to Right Bitch CC & BOB *** Sh Ch Gwendariff Come Fly with Me (Diane Stewart- Ritchie)

Res Bitch CC Sh Ch Teleri Indian Summer (ai) JW (Paddy Catling)

Best Puppy Riverbrue Snoozeulose (ai) (Blake Crocker)
Best Veteran Lochlorien True Detective Is Andley (Cheryl & George Stevenson)

Judge: Dr Ron James


Entry: 118 Dos & 133 Bitches

Congratulations to all the winners


Crufts Review 2022 - Produced by Colin & Pamela Waddell

 
Video by: Canine Talk - Crufts Judging - Bitch & Dog Classes


Bitch Judge: Dr Ron James

Entry 133 Bitches


Veteran Bitch (Entries 12, Abs 4)

1st: Lochlorien True Detective Is Andley (Mr G & Mrs C Stevenson)
2nd: Sh Ch Forfarian Hey Sexy Lady JW (Mrs S & Misses N & J Sturrock)
3rd: Sh Ch Ixia Ever Hopeful TAF (H K & J A Bouttell & Burbridge)
Res: Sh Ch Shandwick Love in A Mist for Teleri JW (Mrs P A M Catling)
VHC: Gwendariff Powder Puff (Mrs L S Jones)


Minor Puppy Bitch (Entries 2, Abs 0)

1st: Riverbrue Snoozeulose (ai) (Mr B Crocker)
2nd: Paduan Golden Girl (Mr A J White)


Puppy Bitch (Entries 5, Abs 1)

1st: Porschet Kiss for A Rose (Miss C Tuite)
2nd: Glennara Cherry Cola (Mrs K Hall)
3rd: Settersay Sapphire (Miss V Jarvis)
Res: Kerryfair Different Wave (Mrs S & Miss K & Chorley-Newton & Chorley & Miss E Flinders)


Junior Bitch (Entries  19, Abs 1)

1st: Bluesprings Christina at Caskeys (Mrs F G Heron-O"Brien)
2nd: Balintyne Sing It Back (Mr D J & Mrs G Bell & Barker-Bell)
3rd: Harelferg Traces (Mr G & Mrs R Charlish)
Res: Grenada Lofty Czerwony (Imp Pol) (Miss H & Mr M Henderson & Szwajkowski)

VHC: Sixoaks My Fair Lady JW (Mr & Mrs J E Heather)


Yearling Bitch (Entries 20, Abs 2)

1st: Alolfrana Scandalous (Ms R P Adamson-Watt)

2nd: Gwendariff Phantastic Phanny (Mrs D Armitage)

3rd: Bluebyeyou Baby Love by Covarney (Mr G T & Mrs K E B Condron)

Res: Blazing Bronze Jitterbug with Dazycutter (Imp Nld) (Ms J Turner)
VHC: Fernstart Hearts Delight JW (Miss R Box)


Graduate Bitch (Entries 23, Abs 4)

 

1st: Corranroo Rainbow Shimmer (Mr G C & Mrs J Bayne)
2nd: Bluesprings A Kind of Magic at Keljaru (Mrs L Williamson)
3rd: Bridgella's Don't Push It (Mr W, Mrs D & Miss C Bridgwater & Green)
Res: Zakhan’s Dream Believer (Mrs J C Rorke)
VHC: Thendara Electra with Joanmas (Mrs J A Gilbert)


Post Graduate Bitch (Entries 15, Abs 2)

1st: Glenvarna Santa Barbara (Mr K & Mrs E Swainston)
2nd: Bluesprings Sunday Girl (Mr M & Mrs L Williamson)
3rd: Gwendariff A Gee An Tee for Me with Dazycutter (Ms J Turner)
Res: Quensha Family Portrait for Teleri (Mrs P Catling)
VHC:
Lanstara Scarlet Ribbons for Pennybourne (Miss G Millington)


Mid Limit Bitch (Entries 17, Abs 4)

1st: Forfarian Soo Lush JW (Mrs S & Misses N & J Sturrock)
2nd:
Gwendariff Hot Ticket JW (Miss L Bougen)

3rd: Balintyne Let It Be Me JW (Mr D J & Mrs G Bell & Barker-Bell)
Res: Gwendariff Its Numero Uno at Bonhomie JW (Mrs S Edwards)
VHC: Blazing Bronze Eye Candy (Imp Nl) (Mrs D & Mr W Bridgwater)


Limit Bitch (Entries 11, Abs 1)

1st: Delsanto Miss Freya (Mrs D Mcdonald)
2nd:
Braidmount Lady in Waiting JW (Ms M & Mr W Hunter & Brown)

3rd: Gwendariff Lily The Pink (Miss L Bougen)
Res: Riverbrue Cloudburst over Strathmead (Mrs J & Miss H Frampton & Piggin)
VHC: Tiroen to The Moon and Back (Mr N S & Mrs R E Cox)


Open Bitch (Entries 12, Abs 2)

1st: Gwendariff Come Fly with Me (Mrs D Stewart- Ritchie)
2nd:
  Sh Ch Teleri Indian Summer (ai) JW (Mrs P A M Catling)

3rd: Sh Ch Riverbrue Gloriana (Mr B A Crocker)
Res: Sh Ch Quensha Tumble and Twirl JW (Mr R P, Mr A C & Mrs A H Morgan Bott, Allen & Morgan)
VHC: Rappatty Star Light over Alolfrana JW ShCM (Miss O P Danks-Kemish)


Special Working Gundog Bitch (Entries 2 Abs 0)

1st: Cz Ch All Rights Reserved Redweed (Mr R & Ms M Brauner & Braunerova)
2nd: Gwendeavour's Ari Piper (Ms H & Ms K Nitzsche & Buehrmann)


Good Citzen Dog Scheme Bitch (Entries 6, Abs 2)

1st: Riverbrue Be Here Now (Mrs D G Heppell)
2nd: Sandstream Welcome Breeze JW ShCM (Miss S Waterton)

3rd: Kerryfair Special Diamond (Mr D & Mrs J Fox)

Res: Zakhan’s Dream Believer (Mrs J C Rorke)


Dog Judge: Mrs Sandra Christian

Entry 118 Dogs

 

Veteran Dog (Entries 10, Abs 1)

1st: Sh Ch Thendara Commitment JW (Mrs D Milligan-Bott & Mr J Bott)
2nd: Gwendariff Ps I Love You Bonhomie JW (Mrs S Edwards)
3rd: Redclyst Javert (Mr T & Mrs V Murison)
Res: Sh Ch Lanstara Spring Moon (Mr & Mrs G Rowbottom)
VHC: Staratlanta Elliott ShCM (Miss S & Miss N A Tupper & Rosie)



Minor Puppy Dog (Entries 1, Abs 0)

1. Alolfrana May King A Scene for Orstone (Mr & Mrs P Kniveton, & Miss O & Mrs R Danks-Kemish)  - Best Puppy Dog


Puppy Dog (Entries  4, Abs 1)

1st: Porschet Out and About (Miss C Tuite)
2nd: Copper's Welcome to The Party at Alolfrana (Imp Swe) (Mrs R Danks-Kemish)
3rd: Grousehill Dream Boy (Mrs J V Purves)


Junior Dog  (Entries 9, Abs 0 )

1st: Oakdene to Be Continued (Mrs A & Mr W Lauwers)
2nd: Covarney It Takes Time (Mr W G & Mrs A C Needs)
3rd: Guess Who's Back Ankalima Jrclwinner, Pljrwinner, V-Ce Europen Jr (Miss A Janik)
Res: Sixoaks Rocket Man (Miss T Scott)
VHC: Glenlaine Moonstone (Mrs E Mrs L Gratton)


Yearling Dog (Entries 11, Abs 1)

 

1st: Orlanset Mandolin (Mr D & Mrs K M Hemmings)
2nd: Jetsetter Wind of Dreams (Imp Rus) (Mrs M Beresford)
3rd: Bluebyeyou Love Affair at Derrydore (Mrs D A Murray)
Res: Zakhan's Red Flame (Ms B Gandy)
VHC: Brinara Country Boy (Mrs B, Mrs L & Mrs L Berry, Morris & Fitzmaurice)


Graduate Dog (Entries 25 , Abs 1)

1st: Alolfrana Azzaro Beside Redeshka (Mrs R Webb & R Mrs R Danks-Kemish)
2nd: Strathmead Alexei (Mr S & Mrs Jl Nicholls)
3rd: Kerryfair Lucky Seven (C Robinson Slater)
Res: Bardonhill Any Dream Will Do (Mrs J Dodds)
VHC:
Thendara Tiger Dance (Mrs D  Milligan-Bott & Mr J Bott)


Post Graduate Dog (Entries 16, Abs 0)


1st: Oakdene Schiehallion (Imp Bel) (Mrs R Deighton)
2nd: Forfarian’s Secret Admirer (Ms J M Boyce)
3rd: Redclyst Head Full of Dreams (Mrs J Macdonald)
Res: Danaway Desert Song (Mrs G M Bailey)
VHC: Orlanset A New Flame (Mr D & Mrs K M Hemmings)


Mid Limit Dog (Entries 15, Abs 3)

1st: Thendara Marshmello JW (Mrs S, Mr J & Mrs D Pym, Bott & Milligan-Bott)
2nd: Redclyst Boris (Mr D G & Mrs P A Pike)
3rd: Riverbrue Imperial Spritz (Mr R & Mrs H Hunnybun)
Res: Gwendariff Dya Fancy A Fling with Covarney (Mr G T & Mrs K E B Condron)
VHC: Suteresett King of Hearts JW (Mrs T & Miss G Gisby)


Limit Dog (Entries 14, Abs 4)

1st: Riverbrue Morning Glory (Mr B A & Miss C Crocker & Lewis)
2nd: Thendara The Watchmaker (Mrs S Pym)
3rd: Kerrimere Classique JW (Mrs J Lorrimer)
Res: Lynwood Hocus Pocus at Settesoli JW (Mrs J Russell)
VHC:
Gwendariff I'm Fool Proof (Ms R Richardson)


Open Dog (Entries 16, Abs 1)

1st: Sh Ch Riverbrue Alchemist Amidst Kespas JW (Mr K & Mrs P Stockton)
2nd: Sh Ch Gwendariff Ucan'tmissme Bonhomie (Mrs S Edwards)
3rd: Int Ch/ch Oakdene Que Du Bonheur Jch (Mrs A & Mr W Lauwers)
Res: Int Sh Ch/biss Glimmer Noblesse Cloud Dancer (Miss Glonekovã)
VHC: Sh Ch Alolfrana Hotter Than U'know JW (Mrs R Danks-Kemish)


Good Citizen Dog Scheme (Entries 11, Abs 2)

1st: Redclyst Boris (Mr D G & Mrs P A Pike)
2nd: Bluebyeyou Love Affair at Derrydore (Mrs D A Murray)
3rd: Teleri Summer Nights (ai) (Mr M & Dr S Poole)
Res: Redclyst Pershing (Miss H, Mr M, Mr D G & Mrs P A Henderson, Szwajkowski & Pike)
VHC: Brinara Country Boy (Mrs B, Mrs L & Mrs L Berry, Morris & Fitzmaurice)